Komunistická éra trvajúca až do roku 1991 túto krajinu do veľkej miery izolovala od okolitého sveta. Možno aj vďaka tomu si do veľkej miery zachovala svoj pôvodný ráz. Južanská a srdečná nátura Albáncov spolu s nádhernou krajinou vytvára neobyčajnú a neodolateľnú kombináciu.
Kultúrne rozdiely sú veľmi zreteľné medzi severnou a južnou časťou krajiny. Kým sever bol do veľkej miery ovplyvnený balkánskymi štátmi, juh je viac „grécky“. Aj podľa toho možno vyberať pre ktorú dovolenkovú destináciu sa rozhodnete.
Úradným jazykom je albánčina a menou albánsky lek. Na vstup do krajiny nepotrebujete víza, stačí vám pás alebo občiansky preukaz s čipom.
Albánska kuchyňa je do veľkej miery ovplyvnená susediacimi balkánskymi štátmi a Gréckom. Používanie stredomorských byliniek, olív, olivového oleja a rýb v pobrežných oblastiach je samozrejmosťou. Vo vnútrozemí nájdete skôr jedlá z jahňacieho, teľacieho a kuracieho mäsa. Baklažán a papriky sú zase najviac používanou zeleninou.
Jedlá, ktoré určite ochutnajte:
Täve kosi.Zapečené jahňacie mäso s ryžou jogurtom a vajíčkom
Fërgesë Tiranase.Pikantná teľacia pečeň s paradajkami, paprikou a syrom
Byrek.Slaný koláč, ktorý môže byť plnený syrom prípadne zeleninou
Tambëloriz.Sladký ryžový puding podávaný s ovocím alebo orechmi
Boza.Tradičný fermentovaný sladko-kyslý nápoj z kukurice a pšenice
Miesta, ktoré sa oplatí vidieť:
zámok Krujë– stredoveký hrad známy hlavne z čias dobývania Osmanmi. V blízkosti sa nachádza aj etnografické múzeum, turecké kúpele a svätyňa moslimského rádu bektaši.
kláštor Ardenica– byzantský kláštor s nádhernými románskymi freskami nachádzajúci sa 18km severne od Lushnjë
Ura e Mesit– úžasný kamenný most cez rieku Kir. Most spája mesto Shkodër s dedinkou Drisht a ostatnými mestami nachádzajúcimi sa na severe krajiny
amfiteáter v Durrësi (Drač)– historický amfiteáter postavený z kameňa, ktorý nájdete v meste Drač, v druhom najväčšom meste Albánska