Možno si hovoríte, že sa vám neoplatí trápiť s výsevom semienok letničiek, keďže ich viete v obchode kúpiť pekne vyrastená a pritom iba za pár eur. Pokiaľ však chcete naozaj krásnu okrasnú záhradku, mali by ste sa nad tým ešte dobre zamyslieť. Kupované letničky sú väčšinou vysievané extrémne na husto, takže sú veľmi slabé. Neraz kúpime už prerastené rastlinky, ktoré po presadení začnú rýchlo hynúť. Ďalším problémom je, že ich koreňový systém, je veľmi slabý. Pri presádzaní preto spravidla dôjde k jeho poškodeniu, čo výrazne spomalí rast. Vlastné letničky zo semienok, sú preto istotou.
Kedy vysievať
Najlepším spôsobom pestovania letničiek zo semien, je ich predpestovanie v interiéri. Niektoré druhy rastú pomerne dlho. Napríklad také begónie, šalvia, alebo petúnky, musíme vysiať už na prelome januára a februára. Inak by nestihli dorásť do požadovanej veľkosti. S výsevom sa však príliš neponáhľajte. Najlepšie je, ak budete postupovať podľa návodu na obale od semien. Ak by ste začali príliš skoro, rastlinky by vám mohli v byte prerásť a zahynúť. Kvôli chladnému počasiu, musíme totiž niekedy s výsadbou na vonkajší záhon počkať o čosi dlhšie. Všeobecne vhodným obdobím je až druhá polovica mája, kedy nehrozia prízemné mrazy.
Príprava nádoba pôdy
Pred samotným výsevom dobre poumývajte všetky nádoby, ktoré sa chystáte na tento účel použiť. V hline ostávajú rôzne choroboplodné zárodky, ktoré by mohli mladé rastlinky výrazne poškodiť. Pri všetkých druhoch letničiek je vhodné, ak na dno nádoby umiestnite drenáž. Použiť môžete jemný štrk, piesok, alebo keramické črepiny. Tak zabezpečíte aby v kvetináči neostávala prebytočná vlhkosť.
Ak chcete zabezpečiť dobrý výsledok, mali by ste vydezinfikovať aj pôdu, do ktorej budete vysievať semienka. Stačí ak ju vložíte do rúry a necháte ju aspoň pol hodiny popiecť pri minimálne sto stupňovej teplote. Nebojte sa, že ju zbavíte potrebných látok. Všetky semienka majú totiž dostatočné zásoby živín na štart do života. Príliš úrodná pôda je preto vyslovene nevhodná.
Letničky nikdy nevysievajte príliš na husto. Záleží to samozrejme aj od konkrétneho druhu. Ak rastlinky dorastú do požadovanej veľkosti, teda asi tri až štyri centimetre nad zeminou, môžete ich jemne oddeliť a zasadiť do samostatných kvetináčov.