Správny rez broskýň vám zaručí bohatú úrodu

Aby nám broskyne čo najviac rodili, potrebujeme ich korunu tvarovať tak, aby bola pevná, ale zároveň vzdušná. Základným princípom, ktorým je potrebné sa riadiť je, že nové púčiky, a teda aj plody, sa vytvárajú na jednoročných výhonkoch dvojročného dreva. Na starších sa púčiky nevytvárajú, takže ich potrebujeme pravidelne odstraňovať. Ideálnym časom je jeseň, okamžite po zbere úrody.

broskev
 
Prvý rok
 
Rez v prvom roku po výsadbe stromčekov sa od budúcich rokov, o čosi líši. Na kmienku sa bude nachádzať niekoľko výhonkov. Dve až tri z nich, ktoré sú rozložené pravidelne na všetky strany, ponecháme a nad najvyšším z nich, odrežeme kmienok. Samotné výhonky potrebujeme taktiež skrátiť. Tie hrubšie, odrežeme pri druhom až štvrtom púčiku. Ak sú výhonky slabšie, zrežte ich až ku prvému púčiku od kmienka.
 
Druhý rok
 
V druhom roku po výsadbe broskýň vykonávame rez na jar. Výhonky, ktoré vyrástli počas minulej sezóny, skrátime na približne tridsať až štyridsať centimetrov. Takzvaný obrast smerujúci von z koruny, skrátime k druhému púčiku od kmienku. Obrast smerujúci dovnútra, odstráňte úplne. Ak minuloročnú výhonky narástli len na niekoľko centimetrov, je potrebné, aby ste vykonali rovnako zásadný rez, ako v prvom roku po výsadbe.
 
ovocný strom

Tretí rok
 
V treťom roku skracujeme výhonky ramien. Nebojte sa odrezať polovicu až tretinu ich dĺžky. Minuloročné výhonky opäť skracujeme tak, že ponecháme iba dva púčiky od kmienku. Obrast, ktorý vznikol na ramenách stromčeka musíte preriediť na vzdialenosť približne pätnásť centimetrov. Slabé, alebo suché výhonky, môžete odstrániť úplne.
 
Ďalšie roky
 
V ďalších rokoch postupujte podobne ako v predošlom postupe. Nezabúdajte na hlavnú zásadu, teda že plody sa objavujú iba na jednoročných výhonkoch. Na rezanie používajte vždy kvalitné záhradné náradie. Je veľmi potrebné, aby ste vzniknuté rany ošetrili. Ideálnym materiálom je napríklad popol z čistého a chemicky neošetreného dreva. Bežným prípravkom je tiež náter z vápna.