Na Muránskej planine sa sysle vyskytujú už od roku 2000, kedy ho sem premiestnili ochranári, pretože predtým vyhynul následkom zlého hospodárenia. Hospodári sa pri vyslovení slova syseľ asi chytajú za hlavu, ale treba pochopiť, že syseľ je súčasťou prírodné bohatstvo celého ekosystému a nie je len škodca. Práve naopak, dokáže ochrániť úrodu pred väčším škodcom, ktorým je hraboš poľný.
Syseľ pasienkový alebo syseľ obyčajný
-je to malý poľný hlodavec s dlžkou asi 20 centimetrov a je zákonom chránený. Tieto hlodavce väčšinou žijú v kolóniách, v ktorých je ich aj niekoľko desiatok alebo aj stoviek jedincov. Približne polovicu roka prespia v poľných dierach, ktoré si vyhĺbia. Živia sa prevažne hmyzom, steblami tráv či semenami rastlín. Sysle na Slovensku si zásoby jedla na zimu nerobia.
Nie sú len atrakciou pre turistov
Malé hlodavce na Muránskej planine robia radosť turistom, ale to nie je všetko. Majú aj dôležitú funkciu, sysle sú potravou pre rôzne druhy dravcov, aby sa v prírode zachovala rovnováha. Radi si na nich pochutia napríklad sokol rároh, orol kráľovský či jastrab veľký. V hniezdach pri kŕmení malých dravcov skončí ročne viac ako sto sysľov, sú pre nich prirodzenou potravou.
Pomoc návštevníkov je vítaná
Zachovať rovnováhu v prírode aj na tomto kúsku Slovenska môžu aj návštevníci prikrmovaním malých sysľov. Má to výrazný vplyv na kondíciu jednotlivcov, hlavne samičky vedia odchovať väčšie množstvo mláďat a zimnú hibernáciu v podzemých norách prežije dokázateľne vyššie percento mladých sysľov. Prikrmovanie však pre nich musí byť zdravou a prirodzenou potravou, napríklad veľmi radi jedia slnečnicu, ale nepohrdnú ani mrkvičkou či jabĺčkami. V malých množstvách im môžete dať aj detské piškóty alebo suchý chlieb.
Ak máte záujem mladé sysle nakŕmiť, na Muránskej planine si môžete kúpiť už balené krmivo a ponúknuť im ho. Vyzbierané peniaze za krmivo pôjdu späť k sysľom formou pomoci na ich ochranu, rozvoj chovu a rôzne opatrenia, ktoré si život syslích rodín vyžaduje.