Všetko sa točí okolo Bratislavy


Ako sa darí obchodom sídliacim na Slovensku? Miesto priamej odpovede použijem informáciu, že za rok 2017 zarobili dokopy až 21 miliárd eur, takže odpoveď je jasná. Ale nebolo by správne pozerať sa na tento údaj ako na celok, pretože aj napriek takejto oslnivej štatistike vidíme obrovské rozdiely. Tie sa týkajú obchodov sídliacich v rôznych regiónoch Slovenska, konkrétnejšie povedané, za veľkú časť ziskov je zodpovedná Bratislava, no ale čo ostatné mestá a obce? Tam je ten príjem obchodov a vlastne aj príjem ľudí podstatne nižší. Preto čo sa týka ekonomického hľadiska našej krajiny, v takmer každej otázke by sme mali na údaje hľadieť regionálne, nežiť v akomsi omyle keď popravde, životy mnohých z nás sa okolo Bratislavy netočia. V iných častiach Slovenska skoro zakaždým treba rátať s inými, pesimistickejšími alebo nižšími číslami.

zámek

Vlastne je to logické. Bratislava je hlavné a najrozvinutejšie mesto, ľuďom dáva asi najviac príležitostí a štedrejší plat, no z pohľadu ekonomickej rovnováhy treba rátať s tým, že všetko je v Bratislave zasa na oplátku drahšie. Bývanie, služby, ceny v obchodoch,… Do toho sa človek nemôže ani len pohnúť, aby nemusel využiť služby MHD či električky. Z pohľadu človeka žijúceho v inom regióne by bol život v Bratislave finančne náročnejší už v prvý deň  jeho príchodu. Ale vravíme o silnej a produktívnej časti Slovenska, minimálne v porovnaní s väčšinou miest či obcí. Silnejšiu produktivitu vytvára najmä tento spomenutý fakt- Veľa pracovných miest, vyšší plat, vyššie ceny.

náměstí

•         Zo sociálneho hľadiska by bola najlepšia formulka vysoký plat – nízke ceny, ale z nízkych cien by zasa bolo menej peňazí na ďalší rozvoj. Teda aspoň podľa tohto statusu ekonomika funguje všeobecne, ale v dnešnej dobe,… je dosť možné, že sa na úkor produktivity a cien nabalia jednotlivci, nie spoločnosť. Netvrdím že je to určite tak a je to pravidlo, ale v určitých prípadoch by som to nevylučoval.
Bratislava je hlavným mestom a teda regiónom, ktorým sa chceme pýšiť pred návštevou zo zahraničia. Aj práve preto je v tejto časti Slovenska nastavený tento produktívnejší systém ekonomiky. Ak by však návštevník z cudzej krajiny prekukol a zbadal by aj veľa obcí či miest s takmer nulovým ekonomickým rozvojom či špinu a chátranie menších miest, zostal by zrejme nemilo prekvapený.