Zeleninová polykultúra v záhrade


Polykultúra znamená mnohodruhovú kultúru pri ktorých sú jednotlivé druhy rôzne premiešané na jednom záhone. Každá rastlina má iný vzrast, niektoré sú nižšie, niektoré vyššie, niektoré majú hlbšie korene, niektoré plytkejšie. Navzájom si tak nekonkurujú v nárokoch na vlahu ani živinách, naopak navzájom si pomáhajú. Pri kombinácii ranných a neskorších odrôd sa úroda rozloží do celej sezóny.

zelenina
 
Pre začiatočníka je najvhodnejšie kombinovať 5 až 10 základných druhov. Pokročilejší môžu skúsiť pridať ďalších 10 druhov.
 
Semienka nezmiešavame dokopy ale sejeme najprv jeden druh, potom ďalší a ďalší. Pri zmiešaní a následnom siatí by ťažké semienka dopadli ďalej a ľahšie bližšie čím by sme vytvorili zase skupiny ako pri pravidelných záhonoch.

kapusta
 
Tri indiánske sestry
Je to najznámejšia stará indiánska polykultúra, ktorá v Amerike bujnela ešte pred príchodom bledých tvári a kombajnov. Indiáni pestovali dokopy kukuricu, tekvicu a fazuľu. Kukurica slúžila ako opora popínavej fazuli, fazuľa dodávala do pôdy dusík a hnojila tým kukuricu a tekvica sa plazila po zemi a chránila pôdu pred vysušením a zaburinením.
 
Pri kombinácii semien sa môžu dodržiavať aj rôzne alelopatické vzťahy (podpora alebo neznášanlivosť) medzi rastlinami o ktorých sa dajú nájsť informácie na webe alebo v knižnej forme.Postupom času nájdete aj vlastné kombinácie skúšaním alebo pozorovaním.  Napríklad siatie semienok rastlín z rozličných čeľadí je vhodným riešením.
Tu je prehľad tých najzákladnejších:

 zahrádka

Kapustovité: kapusta, karfiol, brokolica, kel, kaleráb, reďkovky, repka, horčica, chren, česnačka lekárska, pastierska kapsička
Ľaliovité: cibuľa, cesnak, pažítka, špargľa, ľalia
Lipnicovité:pšenica, jačmeň, žito, ovos, kukurica, trsť obyčajná, bambus
Bôbovité: fazuľa, sója, hrach, šošovica, bôb, lucerna siata
Mrkvovité:mrkva, petržlen, paštrnák, zeler, kôpor, ligurček, rasca
Mrlíkovité: repa, špenát, mangold, loboda záhradná, mrlík
Ľuľkovité: paradajka, paprika, feferónka, zemiak, baklažán
Tekvicovité: uhorka, melón, cuketa, tekvica, dyňa
Astrovité: šalát, čakanka, slnečnica, topinambury, čierny koreň, nechtík lekársky, púpava obyčajná, artičoka záhradná, lopúch veľký
Hluchavkovité: hluchavka, šalvia lekárska, mäta, majoránka, rozmarín, čiernohlávok, pupenec roľný, zbehovec plazivý
Ružovité: jabloň, hruška, slivka, marhuľa, broskyňa, ostružina, malina, jahoda, ruža, muchovník, jarabina, hloh